Tasuta kohaletoimetamine üle Eesti alates 80 eur

Kuidas pesta ja hooldada siidi ning säilitada selle pikaealisus.

2023 05 22

Paljud inimesed armastavad siidi pehmust ja läiget. Seda õrna materjali võib aga olla raske puhastada ja hooldada. Kuidas siis siidi pesta? Selles artiklis kirjeldame, kuidas seda teha.

Loe edasi, et teada saada, kuidas siidist linikuid, padjapüüdeid, pidžaamasid, hommikumantleid ja muid rõivaid õigesti pesta.

Mida on vaja teada siidi pesemisest

Siid on valmistatud fibroiinist, mis on lahustuv valk, mida toodavad putukad. Kõige tavalisem voodipesu ja rõivaste valmistamiseks kasutatav kangas on kootud fibroiinist, mis pärineb siidiusside kookonitest.

Siid on looduslikult sile ja pehme läikega. Samuti on see loomupäraselt hingav ja niiskustjuhtiv, st ei hoia soojust kinni ja juhib higi nahalt ära.

Siiski on see veidi pehmem kui teised looduslikud kangad, näiteks lina ja puuvill. Siidi hooldamisel, sealhulgas pesemisel, kuivatamisel, kortsutamisel ja plekieemaldamisel tuleb olla eriti ettevaatlik.

Kuidas pesta siidi masinpesu

Mõned inimesed ütlevad, et siidi ei tohiks kunagi masinpesu teha, kuid mõnel juhul võib seda tegelikult siiski teha. Lihtsalt kontrollige kindlasti enne pesemise alustamist hooldussilti.

Kuidas puhastada siidi pesumasinas:

1. Eraldage siidist esemed rasketest esemetest, nagu teksad ja rätikud. Neid võib pesta koos teiste õrnade esemetega.

2. Asetage siidist esemed võrkpesukotti, et kaitsta neid kahjustuste eest. (Seda kotti võib nimetada võrkpesukotiks või õrnaks pesukotiks, mida saate osta internetist).

3. Lisage tühja trumlisse mahedat (soovitavalt naturaalset) pesuvahendit. Selle lisamine enne riiete või voodipesu sisse panemist võimaldab sellel kiiresti ja tõhusalt vees lahustuda.

4. Pange siidist ja muud õrnad esemed pesumasinasse.

5. Valige õrn tsükkel külma veega. Valige aeglasem tsentrifuugimiskiirus, kui pesumasinas on see võimalus olemas.

Aeglasema tsentrifuugimiskiiruse korral võivad siidist esemed olla veidi märjemad kui kõrgema kiiruse korral. Kui võtate siidi pesumasinast välja, kasutage üleliigse niiskuse imemiseks puhast rätikut.

Kuidas pesta siidi käsitsi

Kui te kardate oma siidi kahjustada või kui hooldussildil on kirjas, et siidi ei tohi masinpesu teha, võite olla ohutu ja pesta seda käsitsi.

Siin on kirjeldatud, kuidas siidi käsitsi pesta:

1. Täitke kauss külma või leige veega. Valamu, vann või suur plastmassist prügikast sobib.

2. Lisage paar tilka mahedat pesuvahendit, segades, et see lahustuks.

3. Kasta siiditoode seebilahusesse.

4. Laske sellel 10-15 minutit leotada.

5. Segage siiditoodet kätega, raputades seda ettevaatlikult edasi-tagasi, kui see on veel sisse kastetud.

6. Loputage toode puhta külma veega, kas kraanikausi kraanikaussi või teise kaussi.

7. Kasutage puhta rätikuga üleliigse vee imemiseks, selle asemel, et eset keerata.

 

Kuidas kuivatada siidi

Siid on väga õrn materjal, seega ärge kunagi kuivatage seda trummelkuivatuses. Isegi madalal kuumusel võib kuumus kangast kokku tõmmata, lapendada või muul viisil kahjustada.

Selle asemel kuivatage siidist tooteid õhu käes. Võite neid lamades või riputades kuivatada. Lihtsalt ärge riputage neid õue otsese päikesevalguse kätte.

 

Kuidas eemaldada plekke siidist

Kas olete märganud väikest plekki siidist rõivaesemel või voodipesukomplektil? Võite materjali pühkida tilga või kahe tilga maheda pesuvahendiga. Kasutades puhtaid sõrmi, hõõruge õrnalt sisse seepi ja laske 10-15 minutit seista. Seejärel "peske" plekk puhta niiske lapiga.

Kuidas pesta siidi: Siidi hooldamine: parimad tavad

Järgige neid nõuandeid siidi hooldamiseks, et vältida kahjustusi ja hoida materjal parimas seisukorras.

Lugege alati hooldussilti. Enne siidist toote pesemist lugege alati hooldussilti. Kui see puudub, vaadake soovitatavaid hooldusjuhiseid brändi veebisaidilt. Mõnda siiditoodet võib pesta masinaga, teisi aga võib olla vaja pesta käsitsi või isegi keemiliselt puhastada.

Kontrollige, et värvid jääksid värvikindlaks. Värvikindlus tähendab, et värvitud kangas ei pleekinud ega värvimuutu pesu ajal. Seda saate kontrollida, kui tupsutate siidist toote väikest ala niiske valge lapiga, et näha, kas värv on üle kandunud.

Kasutage mahedat pesuvahendit. Siidi pesemisel kasutage alati mahedat pesuainet. Võib-olla on võimalik leida spetsiaalselt siidile mõeldud pesuseepi, kuid muidu piisab ka looduslikust mahedast pesemisvahendist.

Ärge kunagi kasutage pleegitusvahendit. Siidi ei tohi kunagi pesta kloorivalgendajaga, isegi kui rõivas või voodipesu on valge. See karm aine võib kahjustada kanga looduslikke kiude.

Ärge kuivatage pesu trummelkuivatuses. Ärge kuivatage siidi trummelkuivatuses, sest kuumus võib materjali kahjustada.

Ärge kuivatage otsese päikesevalguse käes. Ärge kuivatage siidi otsese päikesevalguse käes, kuna päike võib kangast värvida. Kui kuivatate siidi riputades, kuivatage seda siseruumides või lihtsalt lamades.

Kortsude eemaldamiseks aurutage. Kuna siid on väga õrn, tuleks vältida triikimist. Nagu ka trummelkuivatuse puhul, võib kuumus kangast kahjustada. Selle asemel kasutage kortsude eemaldamiseks aurutajat.

Korduma kippuvad küsimused siidi pesemise kohta

Kas siidi võib pesta pesumasinas?

See sõltub. Paljud kaubamärgid reklaamivad oma siidist tooteid kui "pestavat siidi", mis tavaliselt tähendab, et see on masinpesukõlblik. Teised tooted võivad siiski nõuda ainult käsitsi pesemist või keemilist puhastamist, seega kontrollige kindlasti hooldussildi, enne kui pesema hakkate.

Kas 100% siidi saab pesta?

Jah, 100% siidist tooteid saab pesta. Mõnda toodet võib pesta masinaga, teisi aga käsitsi. Kahjustuste vältimiseks on alati kõige parem järgida brändi hooldusjuhiseid.

 

Kas siidi võib panna kuivatisse?

Üldiselt ei. Siidi ei tohiks panna trummelkuivatisse, sest kuumus võib materjali kahjustada. Kõige parem on siidi kuivatada õhu käes, kas riputades või lamades.

 

Kas siid kahaneb pesemisel?

Nagu teisedki looduslikud kangad, näiteks puuvill ja lina, võib ka siid pesemisel kokku tõmbuda. Kui te aga teate, kuidas siidi pesta ja õigesti kuivatada (ilma kuumuseta ja eemal otsesest päikesevalgusest), saate vältida selle kokkutõmbumist.

 

Kas siid rikneb, kui see märjaks saab?

Ei, siid ei saa kahjustada, kui see märjaks saab. Oluline on siiski hoolitseda materjali eest vastavalt kaubamärgi pesusoovitustele. Kui siid saab kogemata või pesemisest märjaks, võite siidist voodipesu ja rõivad õhu käes kuivatada. Avasta Savashome kvaliteetsed siidist tooted ja naturaalse päritoluga voodipesu juba täna!

Savashome EE

SAVASHOME kasutab nelja peamist tüüpi küpsiseid.

Sirvimist jätkates nõustute vajalike küpsiste kasutamisega. Võite nõustuda ka teiste küpsiste kasutamisega. Privaatsuspoliitika.