Tasuta kohaletoimetamine üle Eesti alates 80 eur

Uneteadus: mis peitub meie alateadvuses

2023 10 31

Alates vanadest kreeklastest kuni Sigmund Freudini on kõigil oma teooria unenägude päritolu ja funktsiooni kohta. Kuid kui tegemist on külmade, kõvade faktidega, on uneteadus suhteliselt uus uurimisvaldkond. Palju aastaid oli neuroloogiliste protsesside mõõtmine lihtsalt liiga keeruline ja teema ise jäeti kõrvale kui liiga juhuslik. Nüüd aga tehakse rohkem uuringuid kui kunagi varem, mille ajendiks on kõrgtehnoloogilised seadmed ja kustumatu uudishimu, et saada teada kaua aega vaevanud küsimus: miks me unistame?

R&R: lõdvestumine ja kiire silmade liikumine
Esimene suur läbimurre uneuuringutes toimus 1952. aastal, kui Chicago ülikooli kraadiõppur Eugene Aserinsky ja tema konsultant Nathaniel Kleitman avastasid kiire silmade liikumise une (tuntud ka kui REM), kui Eugene jälgis oma väikest poega. Tavaliselt algab REM-uni umbes tund aega pärast uinumist ja see kestab keskmiselt 3-5 korda ühe öö jooksul, mis tähendab, et umbes 20% meie kogu uneaegadest - umbes 2 tundi - kulub unenägudele.

Kognitiivsed seosed

Harvardi professor Robert Stickgold hakkas 1990. aastate lõpus uurima ärkveloleku ja unenägude vahelisi seoseid, kasutades uurimisvahendina Tetrist. Jah, Tetris. Roberti töörühm töötas koos grupiga, kuhu kuulus nii asjatundlikke mängijaid, algajaid kui ka amneesiaga inimesi. Kuuskümmend protsenti osalejatest, sealhulgas kolm viiest amneesiahaigest, kes pidid mängu iga kord uuesti õppima, ütlesid, et nad näevad varajase une ajal Tetrise klotsidest unes. Algajate rühmas paranesid need, kes teatasid Tetrise unenägudest, oluliselt rohkem kui need, kes nägid unenägusid ilma klotsideta.

Sleep

Uuemad uuringud on uurinud erinevaid seoseid unenägude ja loovuse, õppimise, emotsioonide jne vahel. Berkeley California Ülikooli teadlased leidsid, et ema soovitus pärast emotsionaalselt pingelist vaidlust sõbra või lähedasega peitu alla pugeda ja magada võib olla teaduslikult põhjendatud. Katsealustel paluti hinnata erinevaid emotsioone kujutavaid näofotosid. Pool rühmast võttis pärast hindamist meditsiiniliselt kontrollitud pärastlõunase uinaku, teised järgisid tavalist öist unerežiimi. Kui osalejad tegid järgmisel päeval uuesti näofotode hindamise testi, leidis uurimisrühm, et need, kes magasid läbi REM-tsükli, reageerisid vähem negatiivsetele emotsioonidele, nagu hirm ja viha.

Sügavamalt

On kummalisi unenägusid ja siis on kummalisi unenägusid. Te teate, millest me räägime - need jubedad, "Inkarnatsiooni" tasemel eeposed salapäraste keerdkäikude, müütiliste olendite ning lõdvestunud gravitatsiooni- ja füüsikareeglitega. Kust need tulevad? Teadlased uurivad unenägude kvalitatiivseid omadusi ka tipptasemel magnetresonantsi tehnoloogia abil. 2010. aastal jälgisid teadlased amügdala ja hipokampuse aktiivsust osalejate rühmas, kes säilitasid üksikasjalikke unenägude salvestusi kahe nädala jooksul. Tulemused näitasid seost nende sügavate limbiliste struktuuride aktiivsuse ning konkreetsete salvestatud unenägude elulisuse ja kummalisuse vahel.

Savashome EE

SAVASHOME kasutab nelja peamist tüüpi küpsiseid.

Sirvimist jätkates nõustute vajalike küpsiste kasutamisega. Võite nõustuda ka teiste küpsiste kasutamisega. Privaatsuspoliitika.