Tasuta kohaletoimetamine üle Eesti alates 80 eur

Une tähtsus tervisele - paranemis- ja taastumisprotsessis

2021 10 27

Uni on iga elusorganismi jaoks oluline seisund ja peamine passiivse puhkuse vorm. See on inimorganismile sama oluline kui toit, õhk ja vesi.

Laste jaoks on uni eriti oluline ja vajalik, sest ainult sel ajal vabaneb kasvuhormoon kortisool, mida tuntakse ka nooruse eliksiirina. Une ajal toodab keha umbes 70% kasvuhormooni päevasest annusest.


Tänapäevane elutempo ja paljude inimeste stressirohke elu tähendab, et normaalseks ja täielikuks puhkuseks ning uneks jääb üha vähem aega. On teada, et täiskasvanud inimesed vajavad vähemalt 8 tundi und. Kuid enamik inimesi ei saa piisavalt magada. Vähem kui 7 tundi. Kui see kestab kauem kui kuu aega, tekib unetus, mälu halveneb ja ilmnevad esimesed ebameeldivad vananemise tunnused (kortsud ja tumedad ringid silmade all, nahk lakkab paistmast).

Pange tähele, et ainult täisväärtuslik ja hea uni on inimese tervisele kindlasti kasulik.Kõik organid puhkavad une ajal. Meie suhted lähedastega, meie töövõime, meie õnn, meie tervis, meie meeleolu ja meie turvalisus sõltuvad une kvaliteedist. Pärast magamist toimivad kõik keha funktsioonid tõhusamalt kui pikaajalise ärkveloleku ajal. Teadlased on leidnud, et mitte ainult liiga vähe, vaid ka liiga palju magamine võib avaldada negatiivset mõju nii füüsilisele kui ka psühholoogilisele toimimisele, põhjustades keskendumis- ja mäluprobleeme, hajameelsust, suurenenud ärevust, ärrituvust ja ärrituvus.

Miks on uni nii oluline?

Unel on kehale mitmeid mõjusid, alates emotsionaalsest tervisest kuni füüsilise võimekuseni. Uni annab teile puhkust ja parandab paljude kehaliste funktsioonide toimimist. Te ei tunne seda otseselt, kuid teie üldine tervis on palju parem, teil on rohkem energiat ja te tunnete end paremini. Hinnanguliselt kannatab aga koguni 40% täiskasvanutest unepuuduse all. Eriti levinud on see stressirohketel ametikohtadel töötavate inimeste seas. Lisaks kannatab kuni 20% täiskasvanutest unetuse all. 


Kui kuulute nende rühmade hulka, otsige kohe lahendusi. Ilma unepuuduse ja unetuse algpõhjustega tegelemata võivad unetsükli häired aja jooksul muutuda püsivaks.

Kuidas saada kvaliteetset und?

Kõigepealt on hea uni seotud rutiiniga. Iga päev samal ajal üles ja voodisse minek aitab teil saada tõhusamat ja kvaliteetsemat und magada. Seega ärge püüdke raskel töönädalal kaotatud uneaega korvata, jäädes nädalavahetusel keskpäevani üleval. See viib teie keha tasakaalust välja ja muudab teie esmaspäeva rahutuks, energiat ja keskendumisvõimetuks.


Teine oluline aspekt on keskkond, milles me magame. Ruum ei tohiks olla liiga külm ega liiga kuum. Parim toatemperatuur magamiseks on 16-18 kraadi.

Seadke prioriteediks une kvaliteet 

Hinnake oma une kvaliteeti. Kui kaua te magate, milline on teie unemuster, kas see muutub nädalavahetusel, mis kell te õhtusööki sööte, mida teete enne magamaminekut jne? Nende küsimuste vastuste teadmine aitab teil paremini mõista iseennast ja muutusi teie unetsüklis.

Alusta aeglaselt. Kõigepealt veenduge, et teie voodi on mugav ja valige õige voodipesu. Kõige parem on valida looduslikest kiududest valmistatud voodipesu ja kergeid, hingavaid tekke. Kohandage oma padjad vastavalt oma vajadustele. See peaks mugavalt toetama teie pead, kaela ja õlgu. Mugavus on hea une võti.


Valige enne magamaminekut lõõgastavaid tegevusi, vältige televiisorit, valige raamat või soe jook, näiteks tee või kuum šokolaad. Vältige söömist enne magamaminekut, sest kehal kulub toidu seedimiseks keskmiselt 3-4 tundi. See aeg jääb õhtusöögi ja magamamineku vahele. Õhtusöögiks ei ole soovitatav kasutada vürtsikaid või kõrge kalorsusega toite, sest need võivad põhjustada seedeprobleeme, mis võivad segada magamist. 

Looge mugav ja turvaline magamiskeskkond. Magamistoas peaks olema piisavalt ruumi ja hea ventilatsioon. Lõhutage tuba alati enne magamaminekut - õhu kvaliteet on hea une jaoks oluline. Lisaks valige nii magamistoa mööbli kui ka voodipesu jaoks keskkonnasõbralikke looduslikke materjale, mida leiate Savashome'i  e-poest. Need on tervislikumad, kehasõbralikud kangad, mis ei ärrita ja on hingavad.

Kvaliteetne voodipesu hea une tagamiseks

Usaldame oma keha kui parimat juhendit hea ja mugava une lahenduste leidmiseks. Me ei mõtle sellele eriti palju, kuid me kõik mäletame, kui mugav oli meie lemmikvoodipesu ja kui mugavad olid meie vanad padjad. 


Voodipesu on väga oluline, sest see puutub otseselt kokku nahaga. Valige looduslikest materjalidest valmistatud voodipesu, mis on pehme ja õrn. Erinevate voodipesuvormide proovimine aitab teil valida teile sobivaimat. Nii lina kui ka flanell sobivad suurepäraselt mugavaks uneks. Või ehk meeldib sulle reklaamitud satiinist voodipesu. Valik on tõesti suur.


Mis puutub voodilinadesse, siis see on tähtsam, kui see välja näeb. Populaarne kummist lina on äärmiselt mugav kanda. See istub hästi ja kestab ka pärast paljusid kasutuskordi. Kui teil on raske magama jääda, siis te paratamatult visklete ja pöörlete. Vastupidi, tasasel pinnal magamine muudab teid rahulikumaks ja mugavamaks ning aitab teil kiiremini uinuda. 


Ka padjad ja tekid peaksid olema kaalutud ning arvesse tuleks võtta individuaalseid vajadusi. Mõned inimesed armastavad soojust ja hoiavad pead kõrgel, teised aga hindavad liikumisvabadust ja eelistavad magada nagu pilvedel. Ennekõike valige hingav voodipesu, et vältida ülekuumenemist. Kvaliteetsete toodete valimine loob teile ideaalse magamiskeskkonna, et saaksite hea une.

Savashome EE

SAVASHOME kasutab nelja peamist tüüpi küpsiseid.

Sirvimist jätkates nõustute vajalike küpsiste kasutamisega. Võite nõustuda ka teiste küpsiste kasutamisega. Privaatsuspoliitika.