Tasuta kohaletoimetamine üle Eesti alates 80 eur

Kõik unes käimisest: põhjused, sümptomid ja ravi

2024 01 17

Kas olete kunagi ärganud üles diivanil, kus valgus on sisse lülitatud, kuigi tegelikult olete voodis magama jäänud? Või olete ehk näinud oma toakaaslast klaasistunud silmadega magamistoast välja kõndimas, muheldes ja sihitult ringi hulkumas, kuid järgmisel hommikul ei mäletanud te seda kummalist kohtumist? Tõenäoliselt kuulute teie või teie partner selle 2,5% täiskasvanute hulka, kes kannatavad unes käimise all. Kuigi seda ei ole täielikult mõistetud, on olemas viisid unes käimise leevendamiseks.

Mis see on?

Lunatism on suhteliselt levinud parasoomnia, mis kuulub unehäirete rühma, kus une ajal toimuvad soovimatud sündmused. Unespetsialistidele tuntud kui somnambulism, on unesõitlus käitumishäire, mille puhul sooritatakse madala teadvusega keerulisi tegevusi, mida tavaliselt sooritatakse täieliku teadvuse juures. See häire esineb sagedamini lastel (hinnanguliselt 3-15% lastest on unes käijad), kuid enamik lapsi, kes alustavad unes käimist enne 10. eluaastat, kasvavad sellest häirest täielikult välja.

Unes käija ei ole täielikult ärkvel ega ole täielikult tähelepanelik. Aju skaneerimisuuringud näitavad, et unes käimine toimub peamiselt sügava une ajal, mida on kõige rohkem öö esimesel poolel. Lunatilised võivad tunduda osaliselt ärkvel olevat, sageli "klaasistunud" silmadega, kuid tõenäoliselt ei mäleta ühtegi unes käimise episoodi. Unenägu võib olla üsna ohtlik, näiteks on mõned hullumeelsed tõepoolest juhtinud autosid pikalt. Üldiselt koosneb unes käimine lihtsatest, korduvatest käitumisviisidest, kuid mõnikord hõlmab see ka keerulisemaid käitumisviise, nagu söömine, toiduvalmistamine, kodust lahkumine, ebasobiv käitumine (sagedamini lastel) ja isegi vägivaldne käitumine. Unes käimise episood võib kesta mõnest sekundist kuni umbes 30 minutini.

Mis põhjustab unesõitmist?

Unenägevus esineb perekondlikult, seega kahtlustatakse geneetilisi seoseid. Unes käimise põhjused ei ole täielikult teada, kuid uuringud on näidanud, et unes käimine esineb tõenäolisemalt, kui te olete unepuuduses või kui te tarvitate alkoholi, rahusteid või teatavaid ravimeid. Tavaliselt ei ole see seotud muude psühholoogiliste probleemidega, kuid meditsiinilised häired, nagu obstruktiivne uneapnoe, võivad unes käimist soodustada. Kui olete täiskasvanud unehäirega, on oluline, et unespetsialist hindaks teid, et välistada võimalikud põhjused.

Kuidas vähendada unes käimist?

Kahjuks ei ole unes kõndimise jaoks spetsiifilist ravi. Enamikul juhtudel saab probleemi kõrvaldada lihtsalt uneharjumuste parandamisega. Kuna unepuudus on sageli unes käimise eeltingimus, aitab tõenäoliselt rohkem aega une võimaldamine. Kui teie või keegi teie kodus käib unes, on oluline luua turvaline keskkond, et vähendada vigastuste tõenäosust. Näiteks lukustage uksed ja aknad, kasutage treppide kohal väravaid, veenduge, et põrand voodi ümber on vaba, ja vältige kahekorruselisi voodeid.

Kuidas tulla toime hullumeelse partneriga?

Jällegi tuleks keskenduda ohutusele. On olemas müüt, et hullumeelset ei tohiks kunagi äratada, kuid tegelikult võib olla üsna ohtlik mitte äratada. Püüdke hullumeelset õrnalt tagasi voodisse juhatada ja olge teadlik, et ta võib muutuda agressiivseks (isegi kui ta seda tavaliselt ei tee). Pidage meeles, et hullumeelne on ärgates tõenäoliselt väga segaduses või ei pruugi sündmust üldse mäletada. Kui unes käimine jätkub, võtke ühendust unespetsialistiga, et saada põhjalik hinnang ja soovitused. Kui otsite tooteid oma une jaoks, külastage Savashome'i.

Savashome EE

SAVASHOME kasutab nelja peamist tüüpi küpsiseid.

Sirvimist jätkates nõustute vajalike küpsiste kasutamisega. Võite nõustuda ka teiste küpsiste kasutamisega. Privaatsuspoliitika.