Tasuta kohaletoimetamine üle Eesti alates 80 eur

Vanni rituaalide ajalugu

2024 01 16

Natuke kuuma vett, mõned tilgad eeterlikku õli ja 20 minutit võivad aidata teil saada hea une ja täielikult lõõgastuda. Kuigi meie tavaline vanniriitus on individuaalne, on paljudes kultuurides avalik suplus sajanditevanune traditsioon ja oluline osa ühiskondlikust elust. Vana-Roomast tänapäeva Jaapanini, võtame vanni - ja küsime endalt: Kas üheskoos on parem supelda?

Rooma impeerium

Vana-Rooma jaoks olid avalikud vannid palju enamat kui lihtsalt supluskoht. Need olid olulised sotsiaalsed keskused, kus inimesed said pidutseda, liikuda, teha äri ja isegi raamatukogus raamatuid sirvida või luuletusi kuulata. Suplusrituaal ise oli igapäevane rutiin, kuigi tänapäeva standardite kohaselt ei vajanud see palju hooldust. Kodanikud käisid kõigepealt võimlas treenimas ja seejärel võitsid end pealaest kuni jalatallani õliga. Sellele järgnes suplus. Kõigepealt külma vanniga, seejärel kehatemperatuuriga tepidariumis ja lõpuks väga kuuma vanniga, mille järel tuli hooldaja, kes aitas neil end puhtaks pühkida ja riietuda. Oma impeeriumi laienedes ehitasid roomlased keerukaid komplekse Inglismaalt Istanbuli ja kaugemale.

Türgi

Türgi hamam on pärit Rooma keiserlikest termilistest vannidest, mis sisaldavad suplusrituaali elemente, sealhulgas järk-järgult soojendatavaid basseinid ja ühisruume seltskondlikuks koosviibimiseks. Hammam oli oluline ka islami palveks valmistumisel, sest enne jumalateenistusel osalemist oli kombeks end supelda või rituaalselt puhastada. Tuntud oma arhitektuurilise hiilgavuse poolest, paelusid keskaegsed õpetlased hammam'id ning paljud sajanditevanused kompleksid on tänapäevases Istanbulis endiselt suplemiseks aktsepteeritud. Peame tunnistama, et marmorplaadist massaažilaua peal lamamine plaaditud lae all kõlab ajastust olenemata kosutavalt. Pange see meie tegemiste nimekirja.

Venemaa

Kui soovite vannis veidi agressiivsemalt käia, siis kasutage ära vene traditsiooni ja minge vanni. Selles traditsioonilises vannis peate taluma umbes 150-kraadist temperatuuri - see on nii kuum, et külastajad kannavad sageli spetsiaalseid vildist mütse, et mitte ülekuumeneda. Vanal maal võis pärast vanni jahtuda järve hüppamine või lumes ujumine, kuigi tänapäeval võib seda asendada sisebassein. Üks traditsioon, mis ei ole muutunud, on Platza. See on vereringet elavdav rituaal, mida viiakse läbi švitz'i ja külma vanni vahel - jämedat koorimist kaskede, valge tamme või eukalüpti lehtede ja okstega, mis väidetavalt parandab naha toonust ja puhastab keha. Populaarne meestevaheline sidemeelelahutus, mida leidub mitte ainult Venemaal, vaid ka sellistes kohtades nagu New Yorgis East Village'is asuv 124 aastat vana vene türgi saun, kus suplevad nii vanamehelikud.

Jaapan

Kui soovite loobuda platsist, et leida midagi zenilikumat, siis suunduge ida poole. Jaapani vulkaaniline geoloogia on täis kuumi allikaid (onsen), mis meelitavad nii kohalikke kui ka turiste. Erinevad allikad on tuntud teatud mineraalide tervendavate omaduste poolest ning reis onsenisse võib olla raviks naha- ja lihasvaludele. Ja siis on veel see, mida jaapanlased nimetavad adaka no tsukiai ehk "alasti osadus". See väljend, mis põhineb uskumusel, et füüsiline lähedus soodustab emotsionaalset sidet ja head tahet, võib seletada avalike vannide universaalset atraktiivsust, kuigi tegemist on pigem "osaduse" kui "alastusega". Kohas, kus ei ole midagi muud teha kui istuda, leotada ja suhelda, on saunas loodud sidemed erilised. Kui otsite tooteid oma une jaoks, külastage Savashome'i.

Savashome EE

SAVASHOME kasutab nelja peamist tüüpi küpsiseid.

Sirvimist jätkates nõustute vajalike küpsiste kasutamisega. Võite nõustuda ka teiste küpsiste kasutamisega. Privaatsuspoliitika.