Tasuta kohaletoimetamine üle Eesti alates 80 eur

Kas puuvill kahaneb? Hoidke puuvillased riided ja voodipesu kokkutõmbumise eest

2022 10 18

Puuvill, mis on pärit looduslikest taimekiududest, on uskumatult pehme ja äärmiselt mitmekülgne. Niiskust juhtiv kangas juhib ka higi nahast eemale ja on loomupäraselt hingav, lastes õhku läbi.

Puuvill on maailma kõige populaarsem looduslik tekstiil - ja seda põhjusega. Kuigi see on vastupidav ja kauakestev, on selle terviklikkuse säilitamine sinu ülesanne. Nagu paljud inimesed, mõtlete ehk ka teie: kas puuvill kahaneb ja kui jah, siis kuidas seda kahanemise eest kaitsta?

Allpool leiate vastused nendele küsimustele, samuti näpunäiteid, kuidas vältida puuvilla kahanemist ja üldisi parimaid tavasid puuvillaste voodipesu ja rõivaste hooldamiseks.

Kas puuvill kahaneb?

Jah, puuvill võib pärast pesemist kokku tõmbuda. Nagu lina, kanepi ja teised looduslikest taimekiududest kootud tekstiilid, kahaneb ka lõng või niit mõnikord, kui see märjaks ja kuivaks saab. Puuvilla kokkutõmbumist saab aga tavaliselt õige hooldusega vältida.

Polüestrit või muid sünteetilisi kiude sisaldavad puuvillasegukangad ei kahane nii kergesti, kuid need on ka vähem hingavad ja ei kesta üldiselt nii kaua. Miks siis 100% puuvillane kangas kahaneb?

 

Miks puuvill pesemisel kokku tõmbub?

Kui te saate teada, miks puuvillased särgid ja puuvillane voodipesu kahanevad, saate seda vältida. Looduslikud puuvillakiud ketratakse lõngaks või niidiks ja seejärel kootakse kangaks. Keerdumise, venitamise ja tõmbamise protsessid tekitavad pinge, mis annab rõivale selle kuju.

Kui tekstiil on aga märg, eriti kuumas või soojas vees, vabaneb osa pingest. Veidi lõdvenenud kiud kahanevad. Kui puuvillane kangas seejärel kuumas õhus kuivatatakse, võib kangas säilitada oma kokkutõmbunud kuju või kahaneda veelgi.

Tavaliselt on selles süüdi pesuprotsess. See efekt võib aga tekkida ka siis, kui (näiteks) kannate kangastrennureid märjalt ja jätate need seejärel õue kuivama sooja päikese kätte.

 

Kui palju puuvill kahaneb?

Puuvilla kokkutõmbumise määr sõltub mitmest tegurist, sealhulgas puuvillatüübist, kudumusest ning pesemise ja kuivatamise ajal rakendatavast kuumusest. 

Sünteetilised segud ei kahane üldiselt nii palju kui 100% puuvill. Polüester ja elastaan on vähem imav ja seetõttu ei ima vett nii palju. (See on ainus puudus, mis tuleneb puuvilla loomulikust niiskuse sidumisest).

Kui palju siis 100% puuvill kahaneb? Voodipesu ja rõivad võivad pesemisel kahaneda kuni 5%. Kui aga etiketil on märgitud, et toode on eelnevalt pestud, ei pruugi te kokkutõmbumist märgata. Ja kui olete ettevaatlik, võite seda täielikult vältida.

 

Kas puuvill kahaneb aja jooksul?

Õnneks kahaneb puuvill tavaliselt ainult üks kord. Kiud võib jätkuvalt kahaneda, kui pesete eset jätkuvalt kuumas vees ja kuivatate seda kõrgel kuumusel. Enamik kokkutõmbumist toimub siiski tavaliselt esimese pesutsükli jooksul.

See on üks põhjusi, miks mõned kaubamärgid pesevad oma tooteid rõivastes (mida nimetatakse ka eelpesuks), enne kui need jõuavad tarbijate kätte. Olenemata sellest, kas tegemist on voodipesu või rõivastega, on tulemuseks kohe mõõtude vastavus rõivastele. Lisaks annab rõivaste eelpesu puuvillale pehme ja mugava tunde.

 

Kuidas vältida puuvilla kokkutõmbumist

Õige puuvillahooldus mitte ainult ei väldi kahanemist, vaid aitab ka kangastel kauem vastu pidada. Kui ostate uusi puuvillaseid voodipesu või riideid, veenduge, et need on eelnevalt pestud, ja järgige alati kaubamärgi soovitatud hooldusjuhiseid. Ja kui tegemist on 100% puuvillaga, väldi kuumust nii palju kui võimalik.

See tähendab, et peske kangast külma või leige veega. Ideaalis tuleks riided vahetada ja kuivatada lapikuna õhukuivaks. Kuivatamine liinil on võimalik, kuid otsese päikesevalguse kuumus võib põhjustada kokkutõmbumist. Kui otsustate pesu trummelkuivatada, kuivatage alati madalal seadistusel.

Kuidas vähendada puuvilla kokkutõmbumist

Nüüd te teate, kuidas vältida puuvilla kahanemist, kuid kas te suudate selle kahanemist vältida? Mõnikord jah. Saate kleidi või särgi venitada ja selle algsesse suurusesse tagasi vormida.

Kui võtad riideeseme pesumasinast välja ja avastad, et see on palju väiksem kui siis, kui sa selle sisse viskasid, siis on kõige parem seda kohe uuesti vormida. Tõmmake õrnalt riideeseme varrukad ja kehaosa ning asetage see seejärel lamades kuivama.

Kui rõivaese on juba pestud ja kuivatatud, on teine võimalus leotada seda umbes pool tundi leiges vees, et kiududest lahti saada. Seejärel peske rõivaeset õrnalt, kuni see on vaid veidi niiske. Seejärel tõmmake varrukad ja kehaosa õrnalt läbi, kuni see on taas normaalses suuruses, ja laske sellel tasasel pinnal kuivada.

 

Kuidas pesta 100% puuvillast voodipesu ja riideid

Käsitsi pesemine on parim kaitse puuvilla kokkutõmbumise vastu, kuna saate kontrollida vee temperatuuri ja tagada, et kangast töödeldakse võimalikult õrnalt. Mõne inimese jaoks ei pruugi see muidugi olla realistlik lahendus. Kui te siiski saate oma puuvillaseid riideid vähemalt esimesel korral käsitsi pesta, võite vältida võimalikku kokkutõmbumist.

Et vältida puuvilla kokkutõmbumist pesumasinas, on kõige parem pesta kangast õrnas tsüklis külmas vees. Pesuseep ei lahustu alati nii kergesti külmas vees. Siiski võib aidata, kui lisate pesuvahendi kõigepealt masinasse, lasete trumlil veega täituda ja panete seejärel riided või voodipesu sisse. 

Kvaliteetse puuvillase voodipesu saamiseks külastage Savashome.

Savashome EE

SAVASHOME kasutab nelja peamist tüüpi küpsiseid.

Sirvimist jätkates nõustute vajalike küpsiste kasutamisega. Võite nõustuda ka teiste küpsiste kasutamisega. Privaatsuspoliitika.